top of page

Google Analytics ile Reklam Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?

Reklamların dönüşüm oranlarını incelemekten bahsetmeden önce bu reklamların verimliliğini gösteren dönüşüm oranının ne olduğunu tanımlayalım. Dönüşüm, bir kullanıcının reklamınızla etkileşime girmesi ve ardından çevrimiçi bir satın alma işlemi yapmak veya işletmeyi cep telefonundan aramak gibi işletmeniz için değerli olduğunu düşündüğünüz bir işlemi tamamlamasıdır. Şimdi dönüşüm oranlarını izlemenin çeşitli yöntemlerinden bazılarını ayrıntılı olarak tartışacağız.
Google Analytics ile Dönüşüm Oranı ve Görüntülemeler


İzlemek istediğiniz dönüşüm türünü seçmek, ilerlemenizdeki ilk adım olacaktır. Farklı analiz yöntemleriyle size faydalı veriler sunarak dönüşüm oranı hakkında sizi bilgilendirmek için tasarlanmıştır.


Sizlere etkili hizmet sağlayan Google Analytics ile bu işlemleri kolaylıkla devam ettirebileceksiniz. İşletmenizin dönüşüm oranlarına ilişkin verileri analiz ederek ihtiyacınız olan tüm ücretsiz araçlara tek bir yerden erişebileceksiniz. Böylece daha akıllı kararları zahmetsiz ve maliyetsiz bir şekilde almanızı sağlayan Google Analytics’i hemen kurmanız mümkün. Bu dönüşüm oranı takibi sayesinde sitenizi ve kullanıcılarınızı yakından tanıyacak, riski daha da azaltarak işletmenizin ilerlemesi ve yükselişi için önemli kararlar alabileceksiniz.


Başka hiçbir yerde bulamayacağınız analizler sunan bu ortam, en iyi makine öğrenimi özelliğiyle en sadık yardımcınız olacak. Ücretsiz olarak başlayabileceğiniz bu programa hesap oluşturup giriş yaptıktan sonra mülkünüz üzerinde raporlama görünümü oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli tüm açıklamalar kurulumunuz sırasında sizlere kolay bir dille verilmektedir. İzleme kodunuzu sitenize ekleyerek Analytics mülkünüzdeki dönüşüm oranı hakkında bilgi almaya başlayacaksınız.Google Analytics'i Kullanarak Dönüşüm Oranları RaporlarıYukarıda mükemmel pratiklik sunan Google Analytics kullanmanın faydalarını kısaca anlattıktan sonra şimdi dönüşüm oranlarına ilişkin elde edeceğimiz verileri net bir şekilde açıklayacağız. İlk aşamada sitenize gelen yeni ziyaretçilerin dönüşüm oranı, kullanıcılara önceki dönemde takip sistemlerinin takip etmediğini gösterir. Sayfanıza gelen her ziyaretçi siteniz için potansiyel bir müşteridir.


Ziyaretçilerin sitenizde sepete ürün ekleme, belirli sayıda sayfaya göz atma veya satın alma işlemi yapma gibi attığı her adım Google Analytics tarafından kaydedilir. Sitenizi ziyaret eden yeni potansiyel müşterilerin talep ettiğiniz dönüşümleri gerçekleştirmesi, uyguladığınız uygulamalardan verim aldığınızı gösterir. Yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerinizi elde tutmak maliyetli bir iştir. Dönüşüm takibinden doğru aksiyonların alındığını görmek için harcayacağınız para, karlılığınızı görmeniz açısından önemlidir.


Sitenize gelen ziyaretçiler, aradıkları ürünleri bulmak için büyük olasılıkla sayfanızdaki arama çubuğunu kullanma eğiliminde olacaktır. İlgili ayarları yaptıysanız Google Analytics, bu çubuk üzerinden kullanıcıların yaptığı aramaları takip edecek ve bunları sizin için bir rapora dönüştürecektir. Genel arama sonuçları, müşterilerin sitenizden ne beklediğini bildirir. İlgili raporları değerlendirerek ziyaretçilerinizin özel olarak aradığı ürünlerin görünürlüğünü artırabilirsiniz.
E-Ticaret Dönüşüm Oranı ile Çok Daha Fazlasını Elde EdinÇoğu e-ticaret platformu, satışlarının sürdürülebilirliğini artırmak için destek sağlamak istediklerinde çeşitli pazarlama tekniklerini kullanır. Size özel tasarladığımız Satış Hunisi sayesinde Shopify gibi Arama Sonucu reklamları gibi profesyonel kanallara verdiğimiz reklamlarla siteye gelen potansiyel müşterileri her zaman satışa yönlendirebiliyoruz.


Google Analytics'in desteklediği dönüşüm raporu, ziyaretçinizi e-ticaret sitenizdeki tüm işlemleri boyunca takip edebilir ve satın alma işlemi gerçekleştirene kadar sitenize hangi kanallardan geldiğini ayırt edebilir. Böylece bütçenizi hangi reklam kanalına ayıracağınızı da gösterir. Ayrıca gecikme raporu size pratik faydalar da sağlayacaktır.


Farklı sektörlere göre ilgili ürünün bir e-ticaret sitesinde satışa sunulmasına kadar geçen süre farklılık gösterebilir. Gecikme raporu ile müşterinin ilk ziyaretinden alışverişini tamamlayana kadar geçen süre belirlenebilmektedir. Daha birçok detaylı veri sağlayan e-ticaret dönüşüm oranı avantajları arasında ürün performanslarını, alışveriş davranış analizini ve benzeri pratik kazanımları değerlendirebileceksiniz.


Google Analytics Dönüşüm Kurulumu ve Daha Fazla Hizmet İçin Bizimle İletişime Geçin!11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page